סימנים של אורוספסיס

סקירה כללית

Urosepsis הוא מצב חריף של זיהום מערכתית בדם המתפתח משנית לדלקת בדרכי השתן (UTI), ולאחר מכן מסתובב בכל הגוף. מונח שכב עבור מצב זה קריטי הוא הרעלת דם בגלל זיהום בדם. אלח דם, אם אינו מטופל כראוי, עלול לגרום לנזק משמעותי לאיברים, להלם ספיגה או למוות. הסיכון לחלות בסימפטומים מוגבר לתינוקות, לקשישים, לגברים שחורים ולעתים קרובות קורה אצל חולים המאושפזים, במיוחד עם צינורות בתוך מגורים כמו קטטרים, על פי מאיו קליניק. אנשים עם מערכת החיסון נפגעת גם חשופים אלח דם.

אֶלַח הַדָם

סימנים ותסמינים של אלח דם כוללים פעימות לב מהירות יותר מ -90 פעימות לדקה (טכיקרדיה), וכן נשימה מוגברת או קצב נשימתי של 20 נשימה או יותר לדקה. בנוסף לשיעורי לב ולנשימה מואצים, עשויה להיות טמפרטורה חריגה, במיוחד טמפרטורה גבוהה מעל 101 מעלות F, או לחילופין, טמפרטורה בטווח של 95 מעלות צלזיוס או מתחת. סימן שכיח נוסף הוא ספירת דם לבנה גבוהה, המעידה על זיהום או על שיטה אחרת שקובעת את נוכחותה של דלקת. לדברי Mayo Clinic, גישה רפואית נפוצה היא לשקול אלח דם סיסטמי כמו התקדמות דרך שלושה שלבים, כלומר, אלח דם, אלח דם חמור הלם ספטי, כל אחד עם תסמינים ספציפיים. כתוצאה מכך, אלח דם יכול להחמיר בהדרגה עד לנקודה של הלם ספטי סיסטמי שהוא מצב מסכן חיים.

אלח דם חמור

אם אלח דם מתקדמת לשלב הבא, כמה סימנים אופייניים כרוכים ירידה טסיות (דם) לספור כמו גם ירידה בייצור שתן ופלט. בעיות עם נשימה ותפקוד הלב ממשיכות עם תוספת אפשרית של שינוי כיוון או מצב נפשי. כמו כן, העור עשוי להראות אזורים או כתמים של עור כתם וצבע (מראה מנומר).

הלם ספטי

אם הזיהום המערכתי מתקדם ללם ספטי, הסימנים והתסמינים של אלה המוצגים בשלב החמור ממשיכים. עם זאת, בשלב זה מסכן חיים, סימן משמעותי של לחץ דם נמוך באופן דרמטי קיים לאבחון של הלם ספיגה כדי להיעשות.