השפעת זיהום האוויר על צמחים

סקירה כללית

זיהום ממדיפת מכוניות, פליטת מפעלים, שריפת דלק ומקורות אחרים יכולים לתלות ענן חום על כמה ערים. זיהום האוויר לא רק תורם מחלות נשימה בבני אדם ובניינים נזק, זה יכול להשפיע גם על הצמחים. ההשפעות של זיהום אוויר על צמחים לפתח לאורך זמן ולא ניתן לבטל. כמה צמחים רגישים יותר לנזק לזיהום מאשר לאחרים על פי פרד דיוויס, כימאי מאוניברסיטת קנט.

נזקי העלה

כימיקלים כגון דו תחמוצת הגופרית, האוזון, פלואורידים ו peroxyacyl ניטראט נזק לעלים של צמחים. אם מספיק עלים פגומים, המפעל כולו ימות. דו תחמוצת הגופרית, תוצר לוואי של שריפת דלקים פוסיליים כגון נפט, פחם ובנזין, גורמת לשינויים בצבעים של רקמת העלה, אשר עשויים להפוך לבן, חום או צהוב.חלקן דו תחמוצת הגופרית ממיר חומצה גופרתית, אשר אוכל חורים העלים. נזקי האוזון על עלים נראה כתמים מנומרים, אשר עשוי להיות צהוב, שחור או חום. אם הנזק על ידי האוזון הוא חמור מספיק, הצמח יפיל את העלים לחלוטין. פלואוריד פוגע בשולי הצמחים וגורם להם להפוך חום או שחור. Peroxyacyl חנקה גורם מצב המכונה עלה כסף, שבו התחתון של העלים להפוך לבן או ברונזה כסף.

צמיחה איטית

ד”ר קנט מדווח כי דו תחמוצת החנקן, תוצר לוואי של בעירה ממכוני רכב או שריפות פתוחות, יכולים להאט את צמיחת הצמחים. למרבה המזל, הגשמים הופכים את דו-תחמוצת החנקן לחומצה חנקתית, מה שמוסיף חנקן לקרקע ומביא תועלת למעשה לצמחים; אולם, חד-תחמוצת הפחמן פחות שפירה. רכיב זה של פליטת מכוניות הוא רעיל לבני אדם יעצור את הצמיחה של הצמחים. כמה ירוקים יפיל את העלים שלהם לחלוטין כאשר נחשף חד תחמוצת הפחמן.

התפשטות חרקים

זיהום האוויר מחליש צמחים ועושה אותם רגישים יותר להתפשטות חרקים. אוניברסיטת קולורדו מדווח כי עצי האורן הדגיש על ידי זיהום אוויר רגישים יותר לנזק חיפושיות קליפת האורן. סיפור 2008 ניוזוויק דיווחו כי חיפושיות אורן הרסו 22 מיליון דונם של עצי אורן בקנדה יותר מ 1.5 מיליון דונם בקולורדו.