בדיקות ואבחון עבור דום נשימה בשינה

מה זה שינה השינה בבית?

אנשים עם סבירות גבוהה שיש APNEA לישון ניתן לבדוק בבית, במיוחד אם אין לו מצבים רפואיים משמעותיים המערבים את הלב או הריאות. החולה מעמיד את הציוד על עצמו לפני השינה. ציוד זה עוקב אחר דפוסי נשימה, רמות חמצן ומקצבי לב.

מה הם מעבדה שינה הלימודים?

מחקר שינה במעבדה (הנקרא גם polysomnogram) הוא מבחן מפורט יותר המעריך את דפוסי הנשימה, את רמות החמצן ואת מקצבי הלב מקרוב יותר, וכן עוקב אחר פעילות גלי המוח (שינוי אלקטרנספלוגרמה), תנועות עיניים (electrooculogram) ותנועות רגליים. Polysomnogram הוא מבחן עבור דום נשימה בשינה ועוד כמה הפרעות שינה, כגון הפרעה תקופתיים איבר התנועה.

מה הם היתרונות והחסרונות של שינה בבית המחקר?

שיעורי השינה בבית הם בדרך כלל זול יותר מאשר במעבדה מחקרים. הם יכולים להיות יותר נוח כי אדם צריך ללבוש פחות צגים והוא מסוגל לישון במיטה שלהם. החסרונות כוללים את העובדה שהם מספקים פחות מידע, אינם מסוגלים להעריך הפרעות שינה מלבד דום נשימה בשינה ואינם אידיאליים עבור אנשים עם מצבים רפואיים גדולים המשפיעים על הלב או הריאות. לאחר מחקר שינה בבית, ייתכן שיהיה צורך לבצע מחקר מעבדה אם הבדיקה בבית השינה אינה מאבחנת דום נשימה בשינה, אך הרופא סבור שהחולה נמצא בסיכון גבוה ללקות בשינה.

מה לגבי בדיקות שינה אחרות?

כמו כן, אם לחולה יש APNEA בשינה במהלך המחצית הראשונה של המחקר במעבדה לישון, הם יכולים להתחיל טיפול (טיפול חיובי לחץ האוויר) באותו לילה. זה מנצל את העובדה כי המטופל הוא כבר במעבדה לישון כדי לקבוע את ההגדרות האופטימליות לשימוש בבית.

מה לגבי בדיקות דם עבור APNEA שינה?

מדידה של רמות החמצן בדם, הנקראת oximetry, אינה בדיקה מספקת עבור דום נשימה בשינה בפני עצמה, משום שחולים רבים עם דום נשימה בשינה חסימה ומרכזית יכולים להיות בעלי רמות חמצן נורמליות. בדיקות חביון שינה מרובות הוא מבחן תנומה בשעות היום, והוא מעריך את דרגה של ישנונות ויכול להיות חיוני באבחון של נרקולפסיה, סוג שונה של הפרעת שינה. Actigraphy כרוך ללבוש מכשיר בסגנון שעון יד אשר מודד מחזורים של ערנות לעומת שינה זה יכול להיות רלוונטי להערכת הפרעות של מקצבים יומי (היממה).

אין בדיקות דם עבור דום נשימה בשינה, במיוחד, אך בדיקות דם יכולות להיות חלק מהערכה של חולים עם סימפטומים של דום נשימה בשינה או הפרעות שינה אחרות.

לדוגמה, בלוטת התריס לעיתים קרובות מוביל לרמות אנרגיה נמוכות, עייפות ונמנום שיכולים לחקות סימפטומים של דום נשימה בשינה. לכן, אנשים עם סימפטומים אלה צריך בדיקת דם כדי להעריך את רמות הורמון מגרה בלוטת התריס.

כמו כן, תסמונת הרגליים חסרת מנוחה היא הפרעה של אי נוחות ברגליים, במיוחד בערבים. זה יכול לתרום לקושי להירדם או להישאר ישן במהלך הלילה, וזה יכול להתחיל או להחמיר בהגדרת חנויות ברזל נמוכות בגוף. לכן, חולה עם תסמינים של תסמונת רגליים חסרות מנוחה צריך בדיקת דם כדי להעריך רמות ferritin.